Každý veľký národ je hrdý na svoje národné výročia, pretože práve pripomienky takýchto významných dátumov významne formujú vedomie národa.
Viete si predstaviť, že by sa v USA neslávil deň nezávislosti? Vo Francúzsku výročie dobytia Bastilly? V Taliansku zjednotenie krajiny? Asi nie. Tieto udalosti sú natoľko späté s históriou národa, že si ich nikto nedovolí vymazať alebo ich odignorovať.
Náš národ má bohatú históriu, aj keď počet skutočne významných dátumov nie je príliš vysoký. Medzi jedno z mála výročí, ktoré nie je opradené ideologickým bojom, patrí Memorandum národa slovenské. Práve tento rok, si pripomíname už jubilejné stopäťdesiate výročie.
Memorandove požiadavky boli významným dokumentom, pomocou ktorých Slováci presadili tri slovenské gymnázia a dôležitú inštitúciu – Maticu slovenskú.
Vrátim sa ku tohtoročným oslavám. Asi každý by očakával skutočne veľkolepé oslavy, hodné takéhoto okrúhleho výročia. Predsa len, stopäťdesiat rokov Memorandum neoslavuje každý deň. Opak bol však pravdou.
Oslavy odštartovali vyhlásením výsledkov súťaže Memorandova esej, v budove Matice slovenskej v Martine. Zúčastnilo sa ho niekoľko popredných matičných pracovníkov – predseda Marián Tkáč, zástupca šéfredaktora Slovenských národných novín Igor Válek, pán Cabadaj zo Slovenskej národnej knižnice a pozvanie prijali aj zástupcovia Rusínov na Slovensku. Ku samotnej súťaži len toľko – nerezonovali ňou výsledky, pretože na vyhlásení bola už len ocenená špička, ale skôr neúčasť popredných vládnych činiteľov, ktorí ako podľa slov predsedu Matice slovenskej ani nereagovali na pozvanie.
Ani na pietnej spomienke na Národnom cintoríne sa nezúčastnil nik z popredných predstaviteľov štátu. Aspoň pán prezident poslal veniec a časť čestnej stráže, keďže ako nám bolo povedané, on sám mal na programe veľmi významné oslavy zjednotenia Talianska.
Piatkový oficiálny program potom pokračoval vernisážou výstavy Memorandum v dejinných súvislostiach. Márne by ste hľadali nejakých vysokých politikov. Aspoň mesto Martin reprezentoval Andrej Hrnčiar (podobne tak aj na pietnej spomienke na cintoríne). Neskôr mal dôjsť aj pán minister Krajcer, tajne dúfam, že stihol aspoň bohatý kultúrny program béčkových kapiel a spevákov ako Martin Chodúr na námestí .
Ako je možné, že na dúhovom PRIDE je podpredseda parlamentu a na oslave Memoranda neprišiel nik? To významné medzníky dejín skutočne nikoho nezaujímajú alebo tieto akcie niesú atraktívne z pohľadu volebných preferencií? Každopádne ba vláde neškodilo trošku slušnosti, aby sa na okrúhlom výročí Memoranda SKUTOČNE zúčastnil nejaký člen a nie len na hodinku kvôli trom slovám príhovoru. Ale môžeme byť radi, že si páni Krajcer a Fico našli aspoň tú trošku času a prišli na námestie.
Oslavy Memoranda národa slovenského a dni mesta Martin budú pokračovať aj v nedeľu a v pondelok.
Pre ďalšie informácie a fotky z osláv choďte na:
http://www.matica.sk/index.php?D=2011&L=2&lang=sk
http://www.matica.sk/index.php?D=2012&L=2&lang=sk
Majú hrošiu kožu i nenažranosť ...
S tým súhlasím, že pre niektorých ...
Hmm ...veď aj národ si váži dejiny ...
Neviem o tom, že by Marián Tkáč ...
Veď si nevedia ani vznik nášho štátu.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty